نکاتی برای شستشو و نگهداری لباس مجلسی

با شستشوی درست و نگهداری دقیق از لباسهای مجلسی تان میتوانید از لباس مورد علاقه تان به خوبی مراقبت کنید.
اگر نکات زیر را رعایت کنید مطمئن باشید لباس مجلسی تان هرگز خراب نخواهد شد و می توانید از آن به خوبی استفاده نمایید.

.۱ ترجیحاً بهتر است لباس مجلسی تان را با دست بشویید اما اگر می خواهید آنها را در ماشین بشویید برای شستن لباس های ظریف در ماشین لباسشویی، ابتدا آنها را درون یک روبالشی نخی سفید قرار دهید، سپس برای شستشو داخل ماشین لباسشویی قرار دهید تا خراب نشوند.

۲٫ اگر لباس مجلسی شما جنس ظریفی دارد، هنگام اتو کردن یک پارچه نخی یا کتان که رنگ و پرز نمی دهد روی لباستان بیندازید، سپس لباس را اتو کنید.
۳٫ اگر جنس لباس مجلسی شما استرچ یا کشی است بعد از شستن آنها را هرگز آویزان نکنید، زیرا آویزان کردن اینگونه لباس ها و سرازیر شدن آب از آنها، باعث کش آمدن لباس خواهد شد. پس بعد از انجام آبکشی، لباس ها را درون سبد تمیزی بگذارید و بگذارید در همان سبد خشک گردند.
۴٫ اگر جنس لباس مجلسی شما ساتن است، برای اینکه براقی لباس های ساتن از بین نرود، هنگام اتو کشیدن، آنها را پشت رو اتو بزنید.
 ۵٫برای اتو کردن لباس هایی که جنس مخملی دارند یا آنها را به اتو شویی بدهید و یا ابتدا یک حوله ضخیم را تا کرده، زیر لباس بگذارید، و روی لباس هم یک پارچه ظریف پهن کنید، سپس اتو را روی پارچه ظریف گذاشته و بردارید و به این ترتیب تمامی سطح لباس خود را اتو بکشید. هیچگاه اتو را به طور مستقیم روی پارچه مخمل نگذارید و هیچوقت اتو را روی این پارچه ها نکشید.فقط بگذارید و بردارید.
 اگر لباس مجلسیتان از پارچه های ظریف و پشمی است آن را با دست و آب سرد شسته و روی یک حوله تمیز پهن کنید تا خشک گردد.
 
اگر روش درست شست وشو و اتو کردن لباس هایی که مهره یا پولک دارند را بلد باشید، لازم نیست آن ها را به خشک شویی بدهید. اول از همه اگر لکه ای روی لباس هست به کمک لکه بر مناسب آن را پاک کنید.
این لباس ها را نباید با شوینده های قوی بشویید. می توانید یک تشت پر از آب و شامپو درست کنید و لباس را ۱۰دقیقه در آن قرار دهید و بعد به آرامی در آب تکان دهید.
چنگ زدن، این لباس ها را خراب می کند. اگر ماشین لباسشویی شما برنامه شست وشوی ملایم دارد، می توانید لباس را با آن بشویید. اما حتما آن را در کیسه توری بگذارید تا اگر سنگی جدا شد بتوانید دوباره آن را نصب کنید.
بهتر است این لباس ها را با بخار صاف کنید چون اتو کشیدن آن ها کمی سخت است.