تشخیص مارک های تقلبی لباس

 

هر نام تجاری را نمی توان یک برند دانست. برای این که یک نام تبدیل به برند شود، باید دشواری هایی را از سر بگذراند. باید سال ها در عرصه تولید محصولاتش حضور فعال داشته باشد تا مشتری ها به آن اعتماد کنند و نامش اعتبار یک محصول باشد.مارک لباس

مارک لباس گوناگون

مارک تقلبی و اصل لباس

این روزها در هر کوچه و خیابانی چندین و چند فروشگاه برند سبز شده است! فروشگاه هایی که شاید در همان نگاه اول متوجه تقلبی بودن اجناسش نشوید و پس از استفاده تازه یکی یکی عیب و ایرادهایش را پیدا کنید و از خریدتان پشیمان شوید. تشخیص جنس اصلی از تقلبی مشکل است و نمی توان برای برطرف کردنش یک نسخه کلی پیچید، اما می توان با رعایت چند نکته ساده، کمی حرفه ای تر خرید کرد.

 
تشخیص فیک از اصل
تشخیص فیک از اصل
اصلا برند چیست؟
 

منظور از برند یا مارک، نام تجاری که روی محصول می چسبانند نیست. همه لباس ها نام تجاری دارند ولی همه آن ها برند نیستند. برای این که یک محصول تبدیل به یک برند شود باید وقتی اسم آن می آید در ذهن مشتری معنا داشته باشد. یک نام تجاری سال ها باید وقت صرف کند و در تولید یک محصول حضور فعال داشته باشد، مشتری هایش را راضی نگه دارد و محصولش را با ویژگی های خاص و باکیفیت عرضه کند و متنوع و به روز باشد تا نامش اعتبار یک محصول و تبدیل به یک برند شود.

فروشگاه معتبر، راز خرید مارک!


اولین چیزی که باید در خرید لباس مارک حواس تان به آن باشد خرید از فروشگاه معتبر است. برندها معمولا فروشگاه های شان را در مراکز خرید شناخته شده و معتبر تاسیس می کنند. بنابراین می توانید نمایندگی برندها را در خیابان ها و پاساژهای معروف پیدا کنید. البته با توجه به محدودیت ها فقط بعضی از برندها در تهران و شهرهای بزرگ نمایندگی فعال دارند. اگر در بازارهای معمولی اجناس روز نایکی، لوئیز ویتون، چنِل، سیکاسکو و آرمانی را دیدید شک نکنید که تقلبی هستند. اجناس روز این برندها به تعداد محدود تولید و در نمایندگی ها توزیع می شود.

مد
مد

برندها شناسنامه دارند!


در دفترچه ۴ یا ۸ برگی همراه برندهای معروف مشخصات لباس، نحوه شست وشو، محصولات جدید، جوایز یا نشان هایی که کسب کرده، تاریخ تولید، محل تولید، محل کارخانه و کد لباس درج شده و در واقع شناسنامه آن لباس است. گاهی این شناسنامه داخل لباس دوخته می شود مانند شلوارهای لیوانز که برچسب شناسنامه را در پشت شلوارهای جینش دوخته است، برچسبی که قد، دور کمر، کد و مدل شلوار جین روی آن حک شده است.
از طرفی تقریبا همه برندهای معروف سایت اینترنتی دارند که با استفاده از آن می توان قیمت، تعداد تولید از آن نوع پوشاک و سایر اطلاعات لباس را چک کرد. اگر کد لباس در سایت نباشد شک نکنید مارک لباس تان تقلبی است. 

برش و دوخت باید تمیز و ظریف باشد


اگر یک شلوار معمولی را برگردانید برای یکی کردن دو قسمت پارچه از چرخ استفاده شده، ولی در بسیاری از لباس های مارک دوخت رو و زیر لباس یکی است. از طرفی چون سایز بندی در لباس مارک اهمیت زیادی دارد نمی شود آن را دست خیاط سپرد تا تنگش کند. چون این لباس ها جوری برش می خورند و دوخته می شوند که نشود به راحتی سایز آن را تغییر داد. اگر هم تنگ کنید دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت. از طرفی دوخت جیب ها و مارک ها باید پایدار و منظم باشد. تعداد دوخت در واحد سانتی متر هم باید بالا باشد. معمولا برندها دوخت های شان ریزتر است. تعداد دوخت لوگو یا مارک روی لباس باید با تعداد دوخت خود لباس یکی باشد.

به زیپ ها و دکمه ها توجه کنید


زیب های لباس های مارک باید به راحتی و نرمی باز و بسته شود. همه قسمت های آن باید سنگین و از یک رنگ ساخته شده باشد. رنگ قسمت سگگ باید طبیعی باشد. لباس های مارک معمولا دکمه و زیپ زاپاس دارند. مثلا پیراهن علاوه بر دکمه هایی که روی لباس دوخته اند دو دکمه اضافی دارد.
در دکمه های اصلی نام برند روی تمام دکمه ها درج شده که کپی برداری از آن کار سخت و پرهزینه ای است. علاوه بر این دکمه ها باید محکم دوخته شده باشند. 

لوگو را با دقت ببینید


برندهای معتبر معمولا برای لوگو از فونت های ساده و کلاسیک استفاده می کنند و این لوگو را در دکمه ها یا حتی روی زیپ درج می کنند. محل قرارگیری لوگوی شرکت یکی از چیزهایی است که باید به آن دقت کرد هر شرکتی لوگویش را در جای مخصوص خود قرار می دهد. جنس لوگو ممکن است کاغذی و یا پارچه ای و یا فلزی باشد. از اسپل صحیح کلمات در روی لوگوها ، تگ ها، برچسب ها هم مطمئن شوید. در بسته بندی مارک های اصل اگر دستمال، کیسه یا وسایل جانبی هست باید همگی لوگو روی شان درج شده باشد.

کشور تولید کننده چه نقشی دارد؟


بیشتر برندها محصولات خود را دیگر در کشورهای اصلی نمی دوزند و به دلیل ارزانی کارگر و هزینه پایین مواد اولیه دوخت را در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند سنگاپور و مالزی انجام می دهند. پس محل دوخت و محل تولید پارچه ممکن است با هم متفاوت باشند. البته در کشورهای واسطه، نمایندگی های رسمی از همان شرکت ها وجود دارد و جای نگرانی نیست. پس اگر روی یکی از تی شرت های نایکی (NIKE) نوشته شده sengpoor آن جنس هم اصل است.

قیمت مارک چقدر است؟


برای این که مطمئن باشید حتما مارک اصل میخرید می توانید قبل از خرید به سایت مراجعه کنید و مشخصات لباس و قیمت آن را ببینید. همه می دانند لباس مارک بسیار گران است و دلیلی ندارد تیشرت آدیداس که مثلا قیمت آن ۲۰۰ هزار تومان است را با قیمت ۴۰ هزار تومان به شما بفروشند مگر این که اصل نباشد. شاید بهتر باشد که پوشاک ایرانی با مارک ایرانی و قیمت مناسب بخرید به جای این که به همان لباس با مارک خارجی چند برابر پول بدهید. اگر حواس تان به بازار باشد برندهای بزرگ معمولا سالی دو بار حراج دارند که تخفیف های خوبی می دهند و می توانید از آن استفاده کنید.